Świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości w Polsce nie zawsze jest proste i każdy, kto interesuje się życiem publicznym, doskonale wie, dlaczego. My jednak nie o tym. Celem tego krótkiego podsumowania jest pokazanie, w jaki sposób polskie miasta z sukcesem wykorzystują potencjał naszej wspólnej marki, jaką jest Polska. Udowadniając, że 11 listopada może być dla mieszkańców dniem radosnym i wyjątkowym, polskie miasta prezentują się od najlepszej strony.
Gdańsk
Niecodzienne przebranie Heweliusza to oczywiście tylko mały ułamek tego, co działo się w Gdańsku. Obserwując komunikację na oficjalnych kanałach miasta, od razu można zauważyć, jak ważnym świętem dla miasta jest Dzień Niepodległości. Zarówno przed, jak i po 11 listopada pojawiało się wiele nawiązań do tego dnia, a mieszkańców informowano o wszystkich wydarzeniach związanych ze świętowaniem. Najważniejszym z nich była Gdańska Parada Niepodległości, w której udział wzięło aż 20 tys. osób. Mieszkańcy razem odśpiewali Hymn Polski, robili sobie wspólne zdjęcia, a w niebo poszybowały gołębie. Ciekawą inicjatywą było również wspólne posadzenie 101 drzewek dla uczczenia 101 lat, które minęły od odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasach, w których ekologia nabiera coraz większego znaczenia w życiu każdego z nas – pomysł bardzo trafiony.
Głównym przekazem, komunikowanym przez organizatorów wszystkich tych wydarzeń, było zademonstrowanie wspólnoty i patriotyzmu. Jak widać m.in. na zdjęciach z parady (bit.ly/2rGsrdM), udało się to doskonale.

Poznań
Kto choć raz spędził Święto Niepodległości w Poznaniu, ten z pewnością będzie chciał tam wrócić. Tego dnia w stolicy Wielkopolski wszyscy zajadają się słodkimi rogalami, przez miasto przechodzi barwny korowód, restauracje i kawiarnie pękają w szwach, a do późnego wieczora ulice pełne są spacerujących mieszkańców. Wprawdzie 11 listopada w Poznaniu obchodzone są również imieniny świętego Marcina, patrona miasta i część atrakcji związana jest właśnie z tą okazją. Nie oznacza to jednak, że Narodowe Święto Niepodległości jest mniej ważne. Na każdym rogu widać flagi, odbywają się oficjalne uroczystości oraz mnóstwo wydarzeń związanych z tematyką niepodległościową, m.in. Bieg Niepodległości Run Poland 2019, który jest drugą pod względem ilości uczestników imprezą biegową w tym roku. Fakt połączenia lokalnych tradycji ze świętem narodowym sprawia, że mieszkańcy mają naprawdę dużo możliwości, aby spędzić ten dzień przyjemnie, radośnie, a przede wszystkim – wspólnie, korzystając z atrakcji miasta. Musimy przyznać, że od lat Poznaniowi udaje się osiągnąć sukces w tym zakresie i jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie ten dzień kojarzy się wszystkim bardzo pozytywnie.

Łódź
Podobnie jak w Gdańsku i Poznaniu, w Łodzi również postawiono na pozytywny patriotyzm i promowanie radosnego świętowania. Mieszkańców zapraszano na wydarzenie “Świętuj z nami Niepodległość”, w ramach którego odbył się uroczysty pochód ulicą Piotrkowską oraz Piknik Patriotyczny w zabytkowych przestrzeniach Manufaktury. Uczestnikom parady rozdano tysiące biało-czerwonych Kokard Narodowych, które powstały przy udziale dzieci z łódzkich szkół i przedszkoli (bardzo sympatyczny sposób na włączenie najmłodszych w świętowanie). Oprócz działań ściśle związanych ze Świętem Niepodległości, naszą uwagę zwróciła również sympatyczna zaczepka Miasta Poznań na Facebooku (zdjęcie poniżej). Trafne nawiązanie do symbolu stolicy Wielkopolski pokazało, że Łódź jest otwarta, interesuje się innymi i nie brakuje jej poczucia humoru. Okazja do zrobienia dobrego wrażenia poza granicami swojego regionu została – naszym zdaniem – wykorzystana bardzo dobrze :) Podobnie zresztą, jak równie celna i dowcipna odpowiedź Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (Poznań Travel).

Powyższe przykłady nie są oczywiście jedynymi dowodami pozytywnego świętowania 11 listopada w Polsce. Wybraliśmy je w tym krótkim podsumowaniu, aby pokazać, w jaki sposób można się wyróżnić i przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku zarówno Polski, jak i swojego miasta.