Marka Terytorialna | Dlaczego dobre zdjęcia miasta to podstawa komunikacji?
BLOG
11.08.2021
Wiedza
Dlaczego dobre zdjęcia miasta to podstawa komunikacji?
Thumb_wide_fotoportal_mt

Żyjemy w epoce wizualnej, w której obrazy otaczają nas z każdej strony i towarzyszą nam w każdym aspekcie życia. Są one głównym nośnikiem informacji, wiedzy i emocji. Mówi się, że obraz wart jest tysiąca słów i faktycznie odgrywa on istotną rolę w komunikacji międzyludzkiej. Niemały wpływ na taki obrót spraw miała popularyzacja mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, YouTube czy TikTok. Co więcej, zostaliśmy przyzwyczajeni do obrazów wysokiej jakości. Są one nieodzowną częścią nie tylko komunikacji marketingowej, ale i codziennego życia.

W dużym stopniu to właśnie obraz kreuje wizerunek podmiotu. Poza tak oczywistymi elementami jak System Identyfikacji Wizualnej, w skład którego wchodzą m.in. logo, herb, kolory oraz krój pisma, istotny jest wygląd strony internetowej, treści prezentowane w mediach społecznościowych czy cały szereg materiałów promocyjnych. Nie inaczej jest w przypadku jednostki samorządu terytorialnego, której zdjęcia odgrywają wręcz kluczową rolę w kreowaniu wizerunku. Większość z nas, planując podróż czy szukając miejsca do mieszkania lub prowadzenia działalności, na którymś etapie sprawdza, jak wygląda okolica. Informacji szukamy w pierwszej kolejności w Internecie. Nawet najbardziej barwny i dokładny opis nie odda jego wyglądu tak dobrze, jak zdjęcie. Ważne jest, by ukazywało ono walory obszaru i było w możliwie jak najlepszej jakości. Często właśnie wizerunek miasta, który znajdziemy w Internecie, zachęca lub zniechęca do dalszych poszukiwań i finalnie do odwiedzenia go. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalny turysta, mieszkaniec czy inwestor był w stanie znaleźć dobre zdjęcia przedstawiające JST. 

Aby mieć kontrolę nad wizerunkiem miasta pokazywanym w różnych mediach — zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych — warto galerię takich zdjęć udostępnić np. na jego oficjalnej stronie. Przykładem takiego banku zdjęć może być baza multimediów Małopolski — Fotoportal Małopolska. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziennikarze i wszystkie osoby zainteresowane mogą bez problemu pobrać za darmo interesujące ich materiały, a jednostka samorządu terytorialnego ma kontrolę nad tym, w jaki sposób jest pokazywana w różnych publikacjach. W przypadku takiego banku zdjęć szczególnie ważna jest, wspomniana już, jakość fotografii. Liczy się także różnorodność. Zdjęcia kilku części miasta, z różnych pór roku, dzienne oraz nocne, szerokie ujęcia panoramiczne i bliskie kadry. Nawet jeżeli w mieście znajduje się charakterystyczny punkt — zabytek, układ architektoniczny czy ciekawe ukształtowanie terenu, o który opiera się wizerunek, to warto zadbać o pokazanie pełnego obrazu miasta.

Pozyskanie profesjonalnych zdjęć to często spory koszt. Na dodatek miasto się zmienia, rozwija, a więc galeria wymaga stałej aktualizacji. Archiwizacja i zarządzanie dystrybucją również stanowi pewnego rodzaju wyzwanie. Pomocnym narzędziem może być FotoPortal 2.0, który agreguje materiały audiowizualne, odpowiednio je taguje i kataloguje oraz umożliwia ich wygodną dystrybucję. Co więcej, pomaga także w cyklicznym pozyskiwaniu nowych materiałów, np. z konkursów angażujących mieszkańców miasta. Uporządkowane pliki są łatwe do odszukania oraz udostępniania interesariuszom na całym świecie. Wszystkie zdjęcia czy nagrania mogą zostać automatycznie zabezpieczone znakiem wodnym, zapewniając im ochronę prawną. FotoPortal 2.0 pomaga w łatwy sposób udostępniać wysokiej jakości materiały na użytek wewnętrzny i zewnętrzny. A co za tym idzie — sprawować kontrolę nad wizerunkiem miasta.

PRODUKTY I USŁUGI

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Marki Terytorialnej.

Szee

Wymiana pieców na paliwo stałe, odnawialne źródła energii oraz termomodernizacji budynków. Od przyjmowania wniosków po wypłatę dotacji.

Skp

Rdzeń wszelkich działań Jednostki Samorządu Terytorialnego w zakresie promocji. Wyposażony w kilkanaście niezależnych od siebie modułów.

Fotoportal

Repozytorium materiałów audiowizualnych: zdjęć, filmów, prezentacji i dokumentów. Umożliwia łatwe pozyskanie i dystrybucję tych materiałów.

Skjst

Wszechstronne narzędzie dostosowane do indywidualnych potrzeb powiatów i gmin. Skupia działalność promocyjną, pozyskanie inwestorów oraz wspomaga informatyzację.

Skpg

Narzędzie ułatwiające profesjonalną obsługę inwestorów. Tworzy oferty inwestycyjne, przechowuje dane ekonomiczne i ewidencjonuje tereny inwestycyjne.

Skdb

Prezentuje pełny i aktualny stan działalności badawczej w JST. Właściwa koordynacja i ujednolicenie działalności badawczej pozwalają na znaczne zwiększenie jej efektywności.

Skks

Umożliwia wygodny nadzór nad tworzonymi komunikatami, automatycznie przyjmuje zgłoszenia interwencyjne oraz monitoruje przebieg ich  realizacji.

Strategia_2

Oferujemy doradztwo w aspekcie wdrażania systemów oraz wsparcie na etapie prezentacji projektów wśród decydentów i urzędników Miasta. Organizujemy szkolenia dla kadry zarządzającej oraz pracowników Urzędu, dla których systemy staną się narzędziem pracy.

Komunikacja

Posiadamy bogate doświadczenie w komunikowaniu do dużych społeczności. Jesteśmy na bieżąco z trendami marketingowymi oraz możliwościami technologicznymi. Kompleksowo zadbamy o aktywną obecność oraz pozytywny wizerunek marki miasta lub regionu w mediach społecznościowych.

Strategia_2

Doradztwo w aspekcie wdrażania systemu oraz wsparcie na etapie prezentacji projektu wśród decydentów i urzędników Miasta.