Wojna, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą, wywołała niezwykłe pokłady empatii wobec ukraińskich przyjaciół. Samorządy i mieszkańcy miast niemal natychmiast ruszyli z akcjami pomocowymi, realizowanymi w różnej formie. Organizacje przekazujące dary zwracają uwagę, że wsparcie powinno być przede wszystkim rozsądne, tzn. adekwatne do aktualnych potrzeb. Warto na bieżąco monitorować zweryfikowane źródła, żeby wiedzieć, jak skutecznie pomagać.
Podstawowym kompendium wiedzy jest specjalna strona internetowa, przygotowana w celu koordynacji wsparcia humanitarnego dla Ukraińców: https://pomagamukrainie.gov.pl/. Tutaj znajdują się informacje zarówno dla osób, które chcą pomóc, jak i dla szukających pomocy.
Poniżej znajdziecie listę sposobów, w jaki można zaangażować się na rzecz Ukrainy.
Zbiórki na rzecz mieszkańców
Przed organizacją zbiórki, warto dokładnie sprawdzić, jakich produktów w danym momencie potrzebują uchodźcy. Na rządowej stronie, wyszczególnionej powyżej, dostępna jest stale aktualizowana lista. Pomagać można także w formie finansowej, jednak należy pamiętać, by dokonywać wpłat do wiarygodnych podmiotów, takich jak na przykład:
- Polska Akcja Humanitarna (PAH): https://www.pah.org.pl/
- Caritas Polska: https://caritas.pl/
- Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM): https://pcpm.org.pl/
- Polski Czerwony Krzyż (PCK): https://pck.pl/
- Polska Misja Medyczna: https://pmm.org.pl/
- UNICEF Poland: https://unicef.pl/
Wiele większych miast zainicjowało swoje własne zbiórki materialne w wyznaczonych miejscach. Aktywne zaangażowanie wykazują m.in. Poznań, Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Kraków. Więcej informacji na ten temat: https://bit.ly/35DgcCZ
Darmowe przejazdy dla uchodźców
Przedsiębiorstwa transportowe m.in. w Warszawie, Krakowie i Trójmieście wprowadziły darmową komunikację miejską dla obywateli Ukrainy. Obejmuje one nie tylko autobusy, tramwaje czy metro, ale także pojazdy SKM. Władze miast chcą możliwie jak najbardziej ułatwić odnalezienie się migrantów w nowym miejscu.
Dodatkowo uchodźcy mogą korzystać także z nieodpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity, a także składami regionalnymi. Oficjalny komunikat w języku polskim i ukraińskim dostępny jest tutaj: https://bit.ly/3pBUk21
Pomoc psychologiczna
Coraz więcej ośrodków zdrowia w miastach, które przyjmują uchodźców, zaczyna oferować również bezpłatną pomoc psychologiczną. Jest ona realizowana osobiście, online lub telefonicznie. Poniżej przedstawiamy listę kilku miejsc wraz z numerami telefonów:
- Centrum Psychoterapii HELP: 720 826 806 oraz 790 626 806 (język polski i angielski),
- Polskie Forum Migracyjne: 669 981 038 (język ukraiński i rosyjski),
- Centrum Medyczne Damiana: 22 566 22 27 (język ukraiński),
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (język ukraiński i rosyjski),
- CALMA Klinika Terapii: 660 198 321 (język polski i angielski).
Akcje symboliczne
Samorządy miast, poza materialnym wsparciem, wykazują zaangażowanie również poprzez organizację symbolicznych akcji solidarnościowych. Idea wybrzmiewania hymnu Ukrainy z miejskich wież powstała w Sandomierzu, ale bardzo szybko zyskała pozytywny odbiór w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie oraz Białymstoku. W różnych zakątkach Polski pojawiają się też drobne gesty wsparcia, takie jak np. ukraińskie flagi na masztach budynków lokalnych władz.
W obliczu tej dramatycznej sytuacji, każde, nawet najmniejsze działanie jest znaczące. Zachęcamy regiony do przyłączania się i szerzenia wszelkich form pomocy – bądźmy #solidarnizukrainą 🇺🇦
Вам потрібна допомога? Перейти на веб-сайт: https://pomagamukrainie.gov.pl/