Marka Terytorialna | Pomoc dla Ukrainy – jak angażują się samorządy?
BLOG
04.03.2022
Pomoc dla Ukrainy – jak angażują się samorządy?
Thumb_wide_ukrainian-flag-gd41aee6c5_1920

Wojna, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą, wywołała niezwykłe pokłady empatii wobec ukraińskich przyjaciół. Samorządy i mieszkańcy miast niemal natychmiast ruszyli z akcjami pomocowymi, realizowanymi w różnej formie. Organizacje przekazujące dary zwracają uwagę, że wsparcie powinno być przede wszystkim rozsądne, tzn. adekwatne do aktualnych potrzeb. Warto na bieżąco monitorować zweryfikowane źródła, żeby wiedzieć, jak skutecznie pomagać.

Podstawowym kompendium wiedzy jest specjalna strona internetowa, przygotowana w celu koordynacji wsparcia humanitarnego dla Ukraińców: https://pomagamukrainie.gov.pl/. Tutaj znajdują się informacje zarówno dla osób, które chcą pomóc, jak i dla szukających pomocy.

Poniżej znajdziecie listę sposobów, w jaki można zaangażować się na rzecz Ukrainy.

Zbiórki na rzecz mieszkańców

Przed organizacją zbiórki, warto dokładnie sprawdzić, jakich produktów w danym momencie potrzebują uchodźcy. Na rządowej stronie, wyszczególnionej powyżej, dostępna jest stale aktualizowana lista. Pomagać można także w formie finansowej, jednak należy pamiętać, by dokonywać wpłat do wiarygodnych podmiotów, takich jak na przykład:

Wiele większych miast zainicjowało swoje własne zbiórki materialne w wyznaczonych miejscach. Aktywne zaangażowanie wykazują m.in. Poznań, Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Kraków. Więcej informacji na ten temat: https://bit.ly/35DgcCZ


Darmowe przejazdy dla uchodźców

Przedsiębiorstwa transportowe m.in. w Warszawie, Krakowie i Trójmieście wprowadziły darmową komunikację miejską dla obywateli Ukrainy. Obejmuje one nie tylko autobusy, tramwaje czy metro, ale także pojazdy SKM. Władze miast chcą możliwie jak najbardziej ułatwić odnalezienie się migrantów w nowym miejscu.

Dodatkowo uchodźcy mogą korzystać także z nieodpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity, a także składami regionalnymi. Oficjalny komunikat w języku polskim i ukraińskim dostępny jest tutaj: https://bit.ly/3pBUk21


Pomoc psychologiczna

Coraz więcej ośrodków zdrowia w miastach, które przyjmują uchodźców, zaczyna oferować również bezpłatną pomoc psychologiczną. Jest ona realizowana osobiście, online lub telefonicznie. Poniżej przedstawiamy listę kilku miejsc wraz z numerami telefonów:

  • Centrum Psychoterapii HELP: 720 826 806 oraz 790 626 806 (język polski i angielski),
  • Polskie Forum Migracyjne: 669 981 038 (język ukraiński i rosyjski),
  • Centrum Medyczne Damiana: 22 566 22 27 (język ukraiński),
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (język ukraiński i rosyjski),
  • CALMA Klinika Terapii: 660 198 321 (język polski i angielski).


Akcje symboliczne

Samorządy miast, poza materialnym wsparciem, wykazują zaangażowanie również poprzez organizację symbolicznych akcji solidarnościowych. Idea wybrzmiewania hymnu Ukrainy z miejskich wież powstała w Sandomierzu, ale bardzo szybko zyskała pozytywny odbiór w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie oraz Białymstoku. W różnych zakątkach Polski pojawiają się też drobne gesty wsparcia, takie jak np. ukraińskie flagi na masztach budynków lokalnych władz.

W obliczu tej dramatycznej sytuacji, każde, nawet najmniejsze działanie jest znaczące. Zachęcamy regiony do przyłączania się i szerzenia wszelkich form pomocy – bądźmy #solidarnizukrainą 🇺🇦

Вам потрібна допомога? Перейти на веб-сайт: https://pomagamukrainie.gov.pl/

Powiązane wpisy

PRODUKTY I USŁUGI

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Marki Terytorialnej.

Szee

Wymiana pieców na paliwo stałe, odnawialne źródła energii oraz termomodernizacji budynków. Od przyjmowania wniosków po wypłatę dotacji.

Skp

Rdzeń wszelkich działań Jednostki Samorządu Terytorialnego w zakresie promocji. Wyposażony w kilkanaście niezależnych od siebie modułów.

Fotoportal

Repozytorium materiałów audiowizualnych: zdjęć, filmów, prezentacji i dokumentów. Umożliwia łatwe pozyskanie i dystrybucję tych materiałów.

Skjst

Wszechstronne narzędzie dostosowane do indywidualnych potrzeb powiatów i gmin. Skupia działalność promocyjną, pozyskanie inwestorów oraz wspomaga informatyzację.

Skpg

Narzędzie ułatwiające profesjonalną obsługę inwestorów. Tworzy oferty inwestycyjne, przechowuje dane ekonomiczne i ewidencjonuje tereny inwestycyjne.

Skdb

Prezentuje pełny i aktualny stan działalności badawczej w JST. Właściwa koordynacja i ujednolicenie działalności badawczej pozwalają na znaczne zwiększenie jej efektywności.

Skks

Umożliwia wygodny nadzór nad tworzonymi komunikatami, automatycznie przyjmuje zgłoszenia interwencyjne oraz monitoruje przebieg ich  realizacji.

Strategia_2

Oferujemy doradztwo w aspekcie wdrażania systemów oraz wsparcie na etapie prezentacji projektów wśród decydentów i urzędników Miasta. Organizujemy szkolenia dla kadry zarządzającej oraz pracowników Urzędu, dla których systemy staną się narzędziem pracy.

Komunikacja

Posiadamy bogate doświadczenie w komunikowaniu do dużych społeczności. Jesteśmy na bieżąco z trendami marketingowymi oraz możliwościami technologicznymi. Kompleksowo zadbamy o aktywną obecność oraz pozytywny wizerunek marki miasta lub regionu w mediach społecznościowych.

Strategia_2

Doradztwo w aspekcie wdrażania systemu oraz wsparcie na etapie prezentacji projektu wśród decydentów i urzędników Miasta.