Promocja miasta w erze mediów społecznościowych nie powinna, a wręcz nie może ograniczać się wyłącznie do zwykłych kampanii reklamowych. Przykucie uwagi odbiorców, zalewanych każdego dnia mnóstwem rozmaitych treści, wymaga kreatywnego podejścia, które sprawi, że uda się uchwycić ich uwagę chociaż na chwilę. Niewątpliwie jest to spore wyzwanie, które trzeba powiązać nie tylko z przemyślaną strategią, ale też nieszablonowym podejściem.
Od czego zacząć? Na początku należy przeprowadzić dogłębny przegląd dystynktywnych zasobów marki, tj. cech czerpiących z kultury, historii, przyrody czy nawet dawnych legend. Połączenie unikalnej tożsamości wraz z nowoczesnymi technologiami i oryginalnym key message z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwoli odnieść zamierzony skutek. Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy listę niestandardowych działań, możliwych do wdrożenia nawet przy niższym budżecie budżecie. Przeanalizujcie swoje dotychczasowe poczynania i wybierzcie te pomysły, które trafnie oddają charakter miasta, a oprócz tego wpisują się w specyfikę marki terytorialnej.
1. Miejskie wyzwania łączące rzeczywistość ze światem wirtualnym
Akcje typu challenge to prosty sposób na zaangażowanie odbiorców. Ważne, aby zawierały elementy grywalizacji. Przykładowo, można zachęcić uczestników do publikowania zdjęć w social mediach, wykonywanych w reprezentacyjnych punktach, opatrzonych dedykowanym hashtagiem (dobra praktyka – konkurs inspiracji w Lublinie). Warto zaplanować nagrody dla najciekawszych postów, np. darmowe wejściówki do muzeów czy gadżety.
2. Rywalizacja sportowa w przestrzeni miejskiej
W tym przypadku motywem przewodnim kampanii jest zachęcanie do podjęcia konkretnej aktywności fizycznej, przy jednoczesnym promowaniu nowych tras rekreacyjnych lub mniej znanych miejsc. Wyzwania sportowe mogą obejmować wyniki czasowe bądź kilometrowe, a tego typu wydarzenie warto połączyć z utworzeniem strefy, w której rywale będą dzielić się postępami (np. grupa na Facebooku). Jeżeli koncepcja się sprawdzi, wtedy można pójść dalej i zwiększyć skalę całego przedsięwzięcia, wdrażając do jego obsługi System Zarządzania Kampanią Rowerową.
3. Odnalezienie lokalnych influencerów
Marketing wpływów wciąż ma się dobrze, choć w ostatnim czasie zdecydowanie zwrócił się w stronę mikroinfluencerów, charakteryzujących się mniejszym zasięgiem, ale za to większą zdolnością do generowania interakcji. Spróbuj odszukać wpływowych twórców z regionu, najlepiej pasjonatów w danej dziedzinie, i postaraj się nawiązać z nimi współpracę. Pamiętaj, że kluczem jest autentyczność, czyli odpowiednie dopasowanie influencera do tematyki akcji promocyjnej.
4. Wykorzystanie potencjału formatu wideo
Idealnym medium do przedstawienia okolicy w lekkiej formie jest TikTok. Wspominaliśmy już o tym w tekście: Jak polskie miasta budują swój wizerunek na TikToku? W zakresie krótkich filmów, pole do popisu jest bardzo duże – od humorystycznych serii, poprzez aktualne trendy, aż po ciekawostki. Jako przykład można wymienić cykle takie jak "Dzień z życia lokalsa" czy "Top 5 sekretnych spotów, o których nie mieliście pojęcia". Takie materiały nadadzą się także do publikacji w rolkach na Instagramie. Pozwalają one na stosunkowo szybkie zwiększenie widoczności profilu, dzięki temu, że są pozycjonowane przez algorytm tak, aby dotrzeć głównie do tych osób, które jeszcze nie obserwują danego profilu.
5. Wykreowanie bohaterów storytellingu
Stwórz sylwetki postaci historycznych lub innych, nawet fikcyjnych, które będą towarzyszyć wybranym obszarom komunikacji. Niech przejmą rolę narratora, np. podczas opowiadania o atrakcjach. Przy możliwościach, które obecnie oferuje sztuczna inteligencja, wachlarz opcji jest niemalże nieograniczony. W ramach inspiracji sprawdź, w jaki sposób poradziło sobie z tym Województwo Podlaskie.
6. Wirtualna mapa doświadczeń
Zaprojektuj interaktywną mapę online, pozwalającą odkryć miasto na różne sposoby – przez gastronomię, szlaki filmowe, wydarzenia muzyczne, historyczne czy ścieżki edukacyjne (np. przyrodnicze, sportowe). Niech znajdzie się w niej to, co w Twoim mieście jest najlepsze. Zachęceni odbiorcy z pewnością będą bardziej skłonni do interakcji, jak i dzielenia się swoimi przygodami, co jednocześnie dostarczy tzw. User Generated Content.
Kreatywna promocja jest czymś więcej niż jedynie chwytliwym sloganem czy też efektowną grafiką. To przede wszystkim umiejętne opowiadanie historii i tworzenie doświadczeń, które angażują odbiorców na wielu poziomach. Ważne, aby strategia była wiarygodna oraz głęboko zakorzeniona w tożsamości miejsca – jego dziejach, kulturze, a szczególnie w codziennym życiu mieszkańców. W końcu miasto to nie tylko ulice wypełnione budynkami, ale przede wszystkim ludzie i ich liczne historie, które nadają mu niepowtarzalny charakter. Zastosowanie wymienionych pomysłów w praktyce pozwoli na stworzenie kampanii, które wyróżnią się na tle konkurencji, a ponadto zostaną zapamiętane na dłużej.