Marka Terytorialna | 7 zasad udanej strategii komunikacji na Facebooku.
BLOG
30.05.2022
Wiedza
7 zasad udanej strategii komunikacji na Facebooku.
Thumb_wide_pexels-freestocksorg-744464

Wydawać by się mogło, że obecność marki w mediach społecznościowych rozpoczyna się z chwilą założenia strony na Facebooku. Nic bardziej mylnego. Pierwszym etapem, poprzedzającym tworzenie internetowych profili, powinna być wnikliwa analiza celów oraz opracowanie konkretnej strategii, wyznaczającej i unifikującej główne kierunki działań. Dopiero odpowiednio wypracowany plan pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty, takie jak np. wzrost sprzedaży czy zwiększenie rozpoznawalności.

Planując strategię komunikacji na Facebooku warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Stwórz chwytliwą nazwę dla profilu

Nazwa musi być jasna, tak aby odbiorca od razu wiedział, na jaki profil trafił. Powinna odzwierciedlać główną ideę w sposób nieskomplikowany, a tym samym przyciągać jak największą liczbę użytkowników. Ważny jest również wybór vanity URL, czyli unikalnego adresu strony (www.facebook.com/TwojaNazwa), umożliwiającego potencjalnym fanom łatwiejsze odnalezienie profilu z wyszukiwarki.

Przygotuj efektowną grafikę profilową i grafikę w tle

W wirtualnym świecie aspekt wizualny odgrywa nadrzędną rolę. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie grafiki profilowej i zdjęcia w tle. Są to pierwsze elementy, które zostaną zauważone przez osoby odwiedzające profil. Najlepiej żeby nawiązywały do ogólnej identyfikacji wizualnej marki, aby zachować spójność wizerunku. Jeśli wymiar grafik będzie nieodpowiedni, albo będę one nieczytelne, wpłynie to negatywnie na odbiór profilu. Może nawet zniechęcić potencjalnych obserwatorów do dalszych interakcji w obrębie strony.

Publikuj treści interesujące dla wyznaczonej grupy docelowej

Określenie grupy docelowej jest kolejnym istotnym elementem budowania strategii komunikacji. Publikowanie treści, które trafią do wszystkich użytkowników jest nie tylko nieskuteczne, ale zwyczajnie niemożliwe. Każdy produkt czy marka są kierowane do określonych osób i to właśnie do nich należy adresować komunikaty w social mediach.

Planuj konkursy, które angażują użytkowników profilu i przyciągają nowych fanów

Angażowanie fanów to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają osoby prowadzące profile w mediach społecznościowych. Z pomocą przychodzą wtedy konkursy, do których przeprowadzenia wymagane jest jedynie stworzenie regulaminu, określającego przejrzyste zasady uczestnictwa. Możliwość zdobycia nagród motywuje odbiorców do działania, co przekłada się na zwiększenie zasięgu oddziaływania marki.

Pamiętaj o bieżącym odpowiadaniu na posty i komentarze fanów

Fani oczekują jak najszybszej reakcji na zadawane pytania – czy to w komentarzach pod postami, czy w wiadomościach prywatnych. Dzięki moderacji można nawiązać bardziej bezpośredni kontakt z odbiorcami. Ponadto warto na bieżąco obserwować aktywność użytkowników, aby zawczasu reagować na ewentualne kryzysy, a także eliminować wypowiedzi zawierające wulgaryzmy lub inne obraźliwe stwierdzenia.

Monitoruj ruch

Analiza statystyk Facebooka dostarcza wielu cennych informacji, dotyczących m.in. zaangażowania użytkowników, zasięgu komunikacji, najlepszych i najgorszych postów, przypływu i odpływu fanów czy ich cech demograficznych. Zebrane dane pozwalają na bieżąco weryfikować przyjętą strategię, tak aby była jeszcze skuteczniejsza.

Zaplanuj kampanię reklamową

Kampanie reklamowe umożliwiają pozyskanie grona fanów dla nowo powstałej strony, aby uniknąć tzw. “komunikowania do pustej sali”. Narzędzia Facebooka oferują bardzo precyzyjne sposoby określenia grupy docelowej. Na dalszym etapie warto wybrać inne opcje, takie jak promowanie poszczególnych postów czy kampanie zasięgowe. Wszystkie formaty reklamowe znajdują się w Menedżerze reklam.

Należy pamiętać, że strategii nie wystarczy stworzyć tylko raz. Trzeba cały czas monitorować prowadzone działania, optymalizować komunikację, a także dostosowywać treści oraz ton wypowiedzi do aktualnej sytuacji. Strategia może ulegać zmianom również wtedy, kiedy na horyzoncie pojawiają się nowe cele do osiągnięcia.

Wraz z rosnącą konkurencją coraz trudniej się wybić i zdobywać rzesze fanów. Stąd też tak ważne jest odpowiednie planowanie, uwzględniające kompleksowe informacje na temat aktywności marki w social mediach. Dzięki tym siedmiu zasadom, opracowanie skutecznej strategii komunikacji na Facebooku będzie znacznie prostsze.

  PRODUKTY I USŁUGI

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Marki Terytorialnej.

  Skp

  Rdzeń wszelkich działań Jednostki Samorządu Terytorialnego w zakresie promocji. Wyposażony w kilkanaście niezależnych od siebie modułów.

  Ekon

  Narzędzie ułatwiające ewidencjonowanie obiektów noclegowych świadczących usługi turystycznego najmu krótkoterminowego oraz koordynację procesu obowiązkowego zgłaszania do rejestru.

  Szee

  Wymiana pieców na paliwo stałe, odnawialne źródła energii oraz termomodernizacja budynków. Od przyjmowania wniosków po wypłatę dotacji.

  Crm

  Narzędzie wdrażające procedury utrzymania relacji i zarządzania kontaktami z Klientami.

  Szd

  Narzędzie ułatwiające zarządzanie procesami związanymi z przebudową infrastruktury drogowej.

  Fotoportal

  Repozytorium materiałów audiowizualnych: zdjęć, filmów, prezentacji i dokumentów. Umożliwia łatwe pozyskanie i dystrybucję tych materiałów.

  Skjst

  Wszechstronne narzędzie dostosowane do indywidualnych potrzeb powiatów i gmin. Skupia działalność promocyjną, pozyskanie inwestorów oraz wspomaga informatyzację.

  Skpg

  Narzędzie ułatwiające profesjonalną obsługę inwestorów. Tworzy oferty inwestycyjne, przechowuje dane ekonomiczne i ewidencjonuje tereny inwestycyjne.

  Skdb

  Prezentuje pełny i aktualny stan działalności badawczej w JST. Właściwa koordynacja i ujednolicenie działalności badawczej pozwalają na znaczne zwiększenie jej efektywności.

  Skks

  Umożliwia wygodny nadzór nad tworzonymi komunikatami, automatycznie przyjmuje zgłoszenia interwencyjne oraz monitoruje przebieg ich  realizacji.

  Strategia_2

  Oferujemy doradztwo w aspekcie wdrażania systemów oraz wsparcie na etapie prezentacji projektów wśród decydentów i urzędników Miasta. Organizujemy szkolenia dla kadry zarządzającej oraz pracowników Urzędu, dla których systemy staną się narzędziem pracy.

  Komunikacja

  Posiadamy bogate doświadczenie w komunikowaniu do dużych społeczności. Jesteśmy na bieżąco z trendami marketingowymi oraz możliwościami technologicznymi. Kompleksowo zadbamy o aktywną obecność oraz pozytywny wizerunek marki miasta lub regionu w mediach społecznościowych.

  Strategia_2

  Doradztwo w aspekcie wdrażania systemu oraz wsparcie na etapie prezentacji projektu wśród decydentów i urzędników Miasta.