Marka Terytorialna | 5 głównych trendów kształtujących branding miejsc w 2023 roku.
BLOG
24.01.2023
Trendy
5 głównych trendów kształtujących branding miejsc w 2023 roku.
Thumb_wide_blog

Dzisiejsza rzeczywistość zmienia się bardzo dynamicznie i czasem trudno za nią nadążyć. Dotyczy to nie tylko postępu technologicznego, ale także wahań sytuacji gospodarczej czy wielu innych obszarów naszego życia. Chyba każdy z nas zastanawia się, jakie wyzwania przyniesie nam 2023 rok. Sami jesteśmy ciekawi, jak będzie kształtowała się sytuacja w obszarze marketingu terytorialnego, dlatego sięgnęliśmy po wiedzę i prognozy postawione przez ekspertów.

Poniżej opisaliśmy pięć trendów, które zdaniem partnerów organizacji City Nation Place, będą dominowały w budowaniu marki terytorialnej w najbliższym czasie.

1. Poleganie na wartościach

Zrównoważony rozwój w aspekcie środowiskowym, społecznym i ekonomicznym, stanie się kluczowym zagadnieniem w skali globalnej. Miasta czy regiony, poza suchymi deklaracjami, będą musiały realnie zademonstrować swoje zaangażowanie na rzecz dobra planety. Istotną kwestią będzie również działalność na rzecz równości, różnorodności oraz integracji. Oprócz tego, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, wszelkie decyzje powinny być realizowane z rozwagą pod kątem wydatkowania środków publicznych.

2. Era cyfrowych nomadów

Mianem tzw. cyfrowego nomady określa się osoby, które często zmieniają swoje miejsce pobytu i pracują zdalnie, będąc niemal cały czas w podróży (np. freelancerzy). Pandemia pokazała, że praca poza biurem wcale nie musi się wiązać ze spadkiem efektywności. Statystyki wskazują, że od 2019 roku liczba pracowników zdalnych na świecie wzrosła ponad dwukrotnie. Wygląda na to, że taka forma wykonywania obowiązków pozostanie z nami już na dobre, a na dodatek coraz więcej osób będzie migrować do innych miejsc, zachowując jednocześnie swoje obecne stanowiska. Niektóre kraje, np. Islandia, Chorwacja czy Niemcy, dostrzegły ten trend i wprowadziły różne zachęty dla przyjezdnych.

3. Nowe spojrzenie na przestrzeń publiczną

Technologia, interaktywność, sztuka i innowacja – oto słowa-klucze, które w odniesieniu do przestrzeni publicznych będą miały istotne znaczenie. Chodzi przede wszystkim o kreowanie wyjątkowych doświadczeń, np. poprzez umieszczanie interaktywnych rozwiązań cyfrowych czy też instalacji artystycznych w miejskim otoczeniu.

4. Profilowanie marketingowe

Brand managerowie powinni skupić się na tym, aby ukierunkować internetowe strategie marketingowe na konkretne cechy, dane demograficzne oraz geograficzne. Odpowiednie wykorzystanie informacji o odbiorcach, podobnie jak personalizacja komunikatów, a także dostosowanie obecności w sieci do określonych segmentów rynku, będą odgrywały ważną rolę.

5. Balans pomiędzy jakością a ceną

Trudne warunki gospodarcze, które prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez dłuższy czas, sprawiają, że konsumenci poszukują najlepszego stosunku jakości do ceny. JST będą zatem musiały zaoferować odwiedzającym korzystne propozycje wartości dodanych oraz pomagać lokalnym przedsiębiorstwom, zapewniając odpowiedni ruch turystyczny w sezonie.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi będą dla Was wsparciem w budowaniu silnej marki terytorialnej, która odpowiada na aktualne trendy, lub ułatwią dostosowanie brandu do nowych realiów. Zachęcamy również do lektury artykułu: O czym należy pamiętać, budując markę terytorialną?

PRODUKTY I USŁUGI

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Marki Terytorialnej.

Skp

Rdzeń wszelkich działań Jednostki Samorządu Terytorialnego w zakresie promocji. Wyposażony w kilkanaście niezależnych od siebie modułów.

Ekon

Narzędzie ułatwiające ewidencjonowanie obiektów noclegowych świadczących usługi turystycznego najmu krótkoterminowego oraz koordynację procesu obowiązkowego zgłaszania do rejestru.

Szee

Wymiana pieców na paliwo stałe, odnawialne źródła energii (np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła) oraz termomodernizacja budynków. Od przyjmowania wniosków po wypłatę dotacji.

Crm

Narzędzie wdrażające procedury utrzymania relacji i zarządzania kontaktami z Klientami.

Szd

Narzędzie ułatwiające zarządzanie procesami związanymi z przebudową infrastruktury drogowej.

Fotoportal

Repozytorium materiałów audiowizualnych: zdjęć, filmów, prezentacji i dokumentów. Umożliwia łatwe pozyskanie i dystrybucję tych materiałów.

Skjst

Wszechstronne narzędzie dostosowane do indywidualnych potrzeb powiatów i gmin. Skupia działalność promocyjną, pozyskanie inwestorów oraz wspomaga informatyzację.

Skpg

Narzędzie ułatwiające profesjonalną obsługę inwestorów. Tworzy oferty inwestycyjne, przechowuje dane ekonomiczne i ewidencjonuje tereny inwestycyjne.

Skdb

Prezentuje pełny i aktualny stan działalności badawczej w JST. Właściwa koordynacja i ujednolicenie działalności badawczej pozwalają na znaczne zwiększenie jej efektywności.

Skks

Umożliwia wygodny nadzór nad tworzonymi komunikatami, automatycznie przyjmuje zgłoszenia interwencyjne oraz monitoruje przebieg ich  realizacji.

Strategia_2

Oferujemy doradztwo w aspekcie wdrażania systemów oraz wsparcie na etapie prezentacji projektów wśród decydentów i urzędników Miasta. Organizujemy szkolenia dla kadry zarządzającej oraz pracowników Urzędu, dla których systemy staną się narzędziem pracy.

Komunikacja

Posiadamy bogate doświadczenie w komunikowaniu do dużych społeczności. Jesteśmy na bieżąco z trendami marketingowymi oraz możliwościami technologicznymi. Kompleksowo zadbamy o aktywną obecność oraz pozytywny wizerunek marki miasta lub regionu w mediach społecznościowych.

Strategia_2

Doradztwo w aspekcie wdrażania systemu oraz wsparcie na etapie prezentacji projektu wśród decydentów i urzędników Miasta.