BLOG
21.02.2025
Trendy
Co nowego w 2025 roku? Przegląd trendów, które wpłyną na place branding.

Samorządy, chcąc przyciągnąć inwestorów, turystów czy też studentów, muszą dostosować swoje strategie do szybko zmieniającego się otoczenia. Przekuwanie nowych wyzwań w szanse dla marki terytorialnej wymaga od Brand Managerów elastyczności i kreatywnego podejścia. Przewidywania wskazują, że choć pod niektórymi względami 2025 rok będzie raczej ewolucją niż rewolucją, to jednak na horyzoncie pojawi się kilka istotnych zmian. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was krótką analizę najważniejszych trendów, osadzoną w kontekście place brandingu.

1. Zrównoważony rozwój jako fundament narracji

Samorządy powinny skupić się na wprowadzaniu ekologicznych inicjatyw oraz efektywnej komunikacji tych działań. Zielone dachy, programy ograniczania emisji szkodliwych gazów czy inwestycje w infrastrukturę rowerową powoli stają się standardem. Z kolei z perspektywy turystyki, ważne aby tworzyć takie doświadczenia dla gości, które nie wpłyną negatywnie na środowisko, jak również uwzględnić tematykę dbania o ogólny dobrostan (ang. wellbeing).

2. Digitalizacja inkluzywna

Rozwój technologii umożliwia JST skuteczniejsze włączanie mieszkańców w lokalne procesy decyzyjne. Wykorzystanie narzędzi, takich jak platformy partycypacji obywatelskiej, aplikacje mobilne i wirtualne konsultacje społeczne, jest coraz bardziej powszechne. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które pozwalają na bieżąco analizować i modyfikować oferty miast lub regionów.

3. Unikalność tożsamości miejsca

W dobie globalizacji, na znaczeniu zyskuje autentyczność i wyjątkowość miejsca. Przesyt na rynku oraz zmiana sposobu postrzegania marek sprawiły, że to, co lokalne, stało się atrakcyjniejsze niż to, co powszechnie dostępne. To dobry moment dla regionów, by szerzej akcentować własną kulturę albo tradycje, mogące stanowić solidną podstawę dla kreowania tożsamości. Tutaj z pomocą przychodzi storytelling, który może opierać się na prawdziwych wydarzeniach, a także znanych osobistościach, kojarzonych z danym obszarem.

4. Rosnące znaczenie danych w strategiach marketingowych

Dane odgrywają coraz większą rolę w planowaniu i realizacji kampanii opartych o place branding. Zaawansowane analizy big data pozwalają lepiej zrozumieć trendy demograficzne, potrzeby turystów czy oczekiwania inwestorów. W tym roku warto skupić się na umiejętnym łączeniu informacji z różnych źródeł, w tym tych płynących z mediów społecznościowych (sentyment), geolokalizacji oraz ankiet online, by tworzyć bardziej precyzyjne reklamy bądź też sprawnie reagować na różne sytuacje, które mogą wpływać na wizerunek.

5. Nowy poziom doświadczeń turystycznych

Nie tylko rozszerzona (AR), ale także wirtualna rzeczywistość (VR), zaczyna pojawiać się w instytucjach kultury, wprowadzając tym samym innowacyjne sposoby prezentacji zbiorów. Czy muzea mają się czego obawiać? Wręcz przeciwnie! Internetowe spacery po wszelkich placówkach, a nawet centrach miast, jak również aplikacje mobilne, integrujące świat realny z cyfrowym, pomagają budować zaangażowanie turystów. Co więcej, otwierają one kolejne możliwości promocji, a dzięki takiej interaktywności, atrakcje regionu można zaprezentować w zupełnie innym świetle.

6. Niesłabnąca moc influencer marketingu

Wpływowi twórcy wciąż pozostaną istotnym elementem kampanii promocyjnych marek, choć już od dłuższego czasu następuje zwrot ku mniej znanym influencerom (najlepiej związanym z konkretnym miejscem, celem wzbudzenia większego zaufania). Nie bez znaczenia jest także trafny wybór niszy, po to by przekaz reklamowy był spójny z tym, co zwykle publikuje twórca. Popularnością cieszyć się będą wpisy, które niosą realną wartość – praktyczne przewodniki, osobiste porady oraz inspirujące historie. Z drugiej strony, za sprawą AI, do akcji wkraczają stopniowo tzw. wirtualni influencerzy, co może spowodować niemałe zamieszanie w branży, chociażby pod kątem rozróżnienia ich od prawdziwych osób.

7. Hiperpersonalizacja treści

…czyli personalizacja do drugiej potęgi. To kolejny krok w ewolucji komunikacji, pozwalający wyjść naprzeciw preferencjom odbiorców i ich potrzebom. Jest to szczególnie ważne w erze przebodźcowania i natłoku informacji, w której to indywidualne podejście ma większą siłę przebicia. Hiperpersonalizacja pozwala poczuć się wyjątkowo, buduje trwalsze relacje w grupach docelowych, a oprócz tego przekształca cyfrowe interakcje w coś więcej niż tylko jednorazowy kontakt.

Początek nowego roku to zawsze dobra okazja, aby zrewidować dotychczasowe podejście oraz zastanowić się, nad czym jeszcze warto popracować. Dokonując analizy zarówno samej strategii marki, jak i narzędzi wykorzystywanych do budowania jej wizerunku, zachęcamy do tego, żeby wydzielić przestrzeń na testowanie "trendujących" rozwiązań. Nie bójcie się zmian i aktywnie korzystajcie z możliwości, jakie oferują nam nowinki techniczne.

PRODUKTY I USŁUGI

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Marki Terytorialnej.

Rdzeń wszelkich działań Jednostki Samorządu Terytorialnego w zakresie promocji. Wyposażony w kilkanaście niezależnych od siebie modułów.

Narzędzie ułatwiające ewidencjonowanie obiektów noclegowych świadczących usługi turystycznego najmu krótkoterminowego oraz koordynację procesu obowiązkowego zgłaszania do rejestru.

Wymiana pieców na paliwo stałe, odnawialne źródła energii (np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła) oraz termomodernizacja budynków. Od przyjmowania wniosków po wypłatę dotacji.

Narzędzie wdrażające procedury utrzymania relacji i zarządzania kontaktami z Klientami.

Narzędzie ułatwiające zarządzanie procesami związanymi z przebudową infrastruktury drogowej.

Repozytorium materiałów audiowizualnych: zdjęć, filmów, prezentacji i dokumentów. Umożliwia łatwe pozyskanie i dystrybucję tych materiałów.

Wszechstronne narzędzie dostosowane do indywidualnych potrzeb powiatów i gmin. Skupia działalność promocyjną, pozyskanie inwestorów oraz wspomaga informatyzację.

Narzędzie ułatwiające profesjonalną obsługę inwestorów. Tworzy oferty inwestycyjne, przechowuje dane ekonomiczne i ewidencjonuje tereny inwestycyjne.

Prezentuje pełny i aktualny stan działalności badawczej w JST. Właściwa koordynacja i ujednolicenie działalności badawczej pozwalają na znaczne zwiększenie jej efektywności.

Umożliwia wygodny nadzór nad tworzonymi komunikatami, automatycznie przyjmuje zgłoszenia interwencyjne oraz monitoruje przebieg ich  realizacji.

Oferujemy doradztwo w aspekcie wdrażania systemów oraz wsparcie na etapie prezentacji projektów wśród decydentów i urzędników Miasta. Organizujemy szkolenia dla kadry zarządzającej oraz pracowników Urzędu, dla których systemy staną się narzędziem pracy.

Posiadamy bogate doświadczenie w komunikowaniu do dużych społeczności. Jesteśmy na bieżąco z trendami marketingowymi oraz możliwościami technologicznymi. Kompleksowo zadbamy o aktywną obecność oraz pozytywny wizerunek marki miasta lub regionu w mediach społecznościowych.